Primavera Food Days w Jastrzębiej Górze

Primavera Food Days w Jastrzębiej Górze

15 kwietnia 2019

Primavera Food Days

Już niedługo odbędzie się największe wydarzenie gastronomiczne w tej części Polski – Primavera Food Days w Jastrzębiej Górze to dwudniowy event o wyjątkowej formule, łączącej ze sobą dwa prestiżowe konkursy kulinarne, przestrzeń wystawienniczą, strefę systemu Primalife oraz program warsztatowo-wykładowy.

Redakcja Gastronom Wybrzeża na targach Primavera Food Days

W dniach 25-26 kwietnia redakcja Gastronom Wybrzeża oraz reprezentacja firmy Iroglobal będzie w Jastrzębiej Górze, gdzie weźmie udział w wydarzeniu Primavera Food Days. Celem tego działania jest przygotowania obszernej relacji zdjęciowej i opublikowanie jej w mediach.

Primavera Food Days to atrakcja dla każdego

Podczas tegorocznej edycji z pewnością nie zabraknie ciekawych prelekcji, pokazów gastronomicznych oraz kulinarnej gwiazdy – Roberta Sowy! Wstęp na Primavera Food Days jest bezpłatny. Pierwszego dnia (25 kwietnia) odbędzie się II Turniej Kulinarny „Prima Zdrowie”, organizowany przez Primavera Jastrzębia Góra.

Jest to konkurs skierowany do młodych adeptów sztuki kulinarnej z pomorskich szkół gastronomicznych. Turniej Kulinary ma na celu zmianę trendu kulinarnego w stronę zdrowia oraz wyłonienie talentów, które w przyszłości będą reprezentowały zdrowe oblicze gastronomii promując ideę wellness cooking. Produktem głównym obowiązkowym będzie ryba morska. Organizatorowi zależy na propagowaniu kuchni z użyciem produktów lokalnych, świeżych i wpisujących się w trend zdrowej kuchni.

„Dorsz Bałtycki oraz policzki z dorsza” – to temat i zadanie konkursowe uczestników XVI już edycji Pomorskich Potyczek Kulinarnych. Konkurs dla kucharzy profesjonalnych odbędzie się drugiego dnia (26 kwietnia) i jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce. Do Jastrzębiej Góry przyjadą profesjonalni kucharze z całe Polski, by przed jury złożonym z cenionych w środowisku gastronomicznym szefów kuchni, pokazać swoje kulinarne umiejętności. Uczestnicy konkursu będą mogli się ubiegać nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2019. Organizatorem Pomorskich Potyczek Kulinarnych jest Dariusz Gwiazda, szef kuchni Primavera Jastrzębia Góra.

W ramach Primavera Food Days odbędzie również szereg ciekawych warsztatów i wykładów. Odwiedzający event będą mogli m.in. poznać nadchodzące trendy kulinarne, dowiedzieć się jak zrobić idealne zdjęcie potrawom, czym jest ekologiczne jedzenie i jakie są zasady skutecznej komunikacji. W programie szkoleń znajdą dla siebie coś ciekawego zarówno profesjonaliści z branży gastro jak i osoby pracujące nad swoim rozwojem. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie www.primaverafooddays.pl

Historia tego miasta zaczyna się od wojewody Jakuba Wejhera, który założył je w 1643 r. Kilka lat później osada otrzymała prawa miejskie. Później, w wyniku rozbiorów przyjęło inną nazwę, aby w 1920 r. znowu wrócić do Polski. Oczywiście w czasie drugiej wojny światowej miasto ponownie zajęte zostało przez Niemców, by znowu do niej wrócić po 1945 r.

Jednym z najważniejszych zabytków jest Kalwaria Wejherowska, która zbudowana została w XVI w. z inicjatywy założyciela miasta. Na zespół składa się 26 kaplic, które zbudowane zostały w wielu różnych stylach. Odnaleźć w nich można zarówno cechy baroku, jak i rokoko czy neogotyku. Obiekt ten jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wszystkie kaplice znajdują się na niewielkim wzgórzu, pod którym znajdować się ma garść jerozolimskiej ziemi. Ponadto uważa się, że odstępy pomiędzy nimi są takie, jak odległości pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami na rzeczywistej drodze Chrystusa. Od 2002 roku na Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej, w którym aktorzy przebrani w stylizowane stroje, przedstawiają poszczególne wydarzenia Drogi Krzyżowej. Do innych zabytków sakralnych zaliczają się między innymi kolegiata św. Trójcy, kościół pw. św. Anny oraz kościół św. Stanisława Kostki.

W Wejherowie jest również kilka zabytków świeckich, a do najważniejszych zalicza się Pałac Keyserlingków oraz Wejherowo – Pałac Przebendowskich. W imponującej rezydencji mieści się dziś Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko Pomorskiej W Wejherowie. W mieście największe zainteresowanie wzbudza rynek, nazwany Placem Jakuba Wejhera, z pomnikiem założyciela w centrum. Przy rynku obejrzeć można budynek ratusza i inne ciekawe zabudowania, które pochodzą z XVIII i XIX w. Jednymi z najciekawszych są szpitalik i przytułek zbudowane w stylu szachulcowym, dworzec kolejowy czy poczta. Wcześniej, w XVII w. powstał deptak Jana III Sobieskiego, a z XVIII w. pochodzi Park Miejski i stary cmentarz.

Zwiedzając te wszystkie miejsca odpocząć po wędrówce i dobrze zjeść można w Hotel OLIMP Business & SPA oraz w Restauracja Leśna Wejherowo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *